Zambie - na mapě Afriky má tvar motýla

12. 12. 2012 12:06:45
Třídím fotky z jedné letošní expedice po Zambii a Zimbabwe a prostě mi to nedá.  Jsem ještě na jižní polokouli a sleduji na netu, jak mou rodnou zemi pohlcuje zimní mrazivá krása. Tady je léto v plném proudu.

X+

Naše putování začalo v parku South Luangwa o kterém jsem se tomto blogu už zmiňovala, ale věřte mi, je to tak úžasné místo, které se nikdy neomrzí. Navíc, vždycky tam zažijeme nějaké to vzrůšo s divokou zvěří. Kemp totiž není oplocený, tak o návštěvníky z buše tam není nouze!  Kdo to tentokrát přišel? Sloni! "Co to tady voní?", říkal si slon a vtrhl do kempu s celou famílií. 

sloní večerní návštěva

Nejblížší zděný - tedy bezpečný úkryt byly v tuhle chvíli kempové záchodky. A tak, než se stádo rozhodlo putovat dál, staly se pro mnohé dočasným útočištěm.  

South Luangwa je perlou mezi africkými parky, tak vysoká koncentrace divoké zvěře je unikátní. Já téhle oblasti říkám hrošíkov, na jeden kilometr řeky tu připadá kolem padesátky hrochů. Mimochodem, také častých nočních návštěvníků kempu.

South Luangwa

Je období sucha, které vrcholí v říjnu a teploty se mnohdy vyšlhají blízko čtyřicítce. Hyeně se vůbec nedivím, že se chladí koupelí ve zmenšující se už bahnité laguně. 

Hyena skvrnitá

Jen musí být napozoru před všudepřítomnými a hladovými krokodýly. A nejen hyena.

krokodýl nilský

Ještě se k hyenám vrátím, nevím, proč je lidé moc nemusí. Já hyeny miluji, nejen proto, že jsou skvělí rodiče! Mám s nimi spoustu nočních zážitků, patří totiž také k častým nočním zvědavcům v kempech - a jak se krásně a nahlas smějí! Uznejte, alespoň ta malá, není rozkošná?

Hyena skvrnitá - máma s mládětem

Vody ubývá, z velkých lagun jsou tůně, čáp sedlatý využívá skutečnosti, že jeho kořist je víc nahuštěná a dává si pořádně "do zobáku". 

čáp sedlatý

Nechali se inspirovat i pelikáni, ale zdá se, že ještě na břehu ladí loveckou strategii.

pelikáni

Z nejvyšších větví stromů pozoruje hladinu i Orel jasnohlasý, který má v hnízdě dva hladové krky. Rodiče se střídají v zaopatřování potravy a starosti o potomstvo - žíjí v páru celý život.

Orel jasnohlasý - Fisheagle

Rybařík velký patří k opeřencům, který si také pochutnává na rybkách.

Rybařík velký

Afrika nemá však jen fantastickou faunu ale i flóru,  barva květů Flame tree je až neskutečná. 

Ohnivý strom

Salámovník - Sausage tree má tuhé plody běžně i 10 kg těžké.  Kdopak se nám v jeho koruně schovává? Že by leopard? Je jich tady největší koncentrace na plochu v Africe. Nedivím se, potravy mají dostatek.

Salámovník 

Leopard 

Antilop má na výběr z mnoha druhů, kreré oblast obývají! Třeba tahle Impala, která si nechává od klubáků vyzobávat protivná klíšťata.

Impala

Ani tihle impalí krasavci nejsou ve střehu, zrovna řeší, který z nich získá přízeň samiček.

Impala

Predátoři se vydávají na lov hlavně brzy ráno a navečer, když už není takové vedro, to pak mají uši nastražené i Vodušky znamenané.

Voduška znamenaná

Stejně tak pakoně a zebry musí být opatrné, jeden nikdy neví.

Pakůň žíhaný

Zebra

Z výšky až pěti metrů mají žirafy rozhodně skvělý přehled o dění kolem, dokonce ani blízkost našeho auta nerozhodila tohoto žirafího krasavce. Prošel kolem beze spěchu, svým majestátním způsobem.

žirafa

To jsme ještě nevěděli, že na louce kousek odtud má scuka s žirafíma holkama, které v leže klábosily.

žirafy - South Luangwa

Safari je tady opravdu parádní, i když už turisté postupně objevují i tyto odlehlé oblasti, jiná auta jsme potkávali velmi zřídka, zato zvěř je tady opravdu všude. Občas je na písečných cestách i tlačenice.

setkání se slony

Slon tu v podstatě nemá nepřítele a neobává se ani našich aut. Je ovšem třeba dodržovat pravidla, sloni vám dají velmi zjevně najevo, jak blízko se můžete přiblížit.  Setkání se stádem s dospělými jedinci je v pohodě. Když jsou ale ve stádu mláďata, je třeba to respektovat!

sloní stádo

kojící se slůně

Slyším a vidím roj divokých afrických včel, visící na větvi. Zkouším fotit raději teleobjektivem z uctivé vzdálenosti. Rozhodně nemám v úmyslu je jakkoli provokovat.

včelí roj

Poprvé vidím paviála, který právě ulovil impalu, je to statný alfa samec. Paviáni mají velké zuby, není radno se s nimi pouštět do křížku, navíc jsou velmi učenliví, lidé to občas podceňují.

Paviám a impala

Sup je trpělivý a čeká, až se pavián nasytí, pak se dostane i na něho. Ve větvích má parádní přehled, už se začínají slétat i jeho kámoši, aby mohutnými zobáky dílo zkázy impaly dokonali.

sup

Pro zpestření přidám ještě takový malý mikropříběh ze života lvů v South Luangwě:

Krásný den, ke snídani měla smečka prase bradavičnaté, takže dopolední pohodička. Lev si asi říkal, no mám tu šest ženských, je potřeba předat genetický materiál, tahle lvice je tak voňavá ...

lev

lvi

Zpočátku to vypadalo, že i lvice na jeho nápad přistoupí, ale při větším naléhání král zvířat neuspěl. 

lvi

Jenom smutně vrčel: " Kam jdeš, lásko, myslel jsem, že si pěkně pohrajeme!" O poznání zlostnější tón měla odpověď lvice:" Jdu za holkama, je horko, máš rozum?" 

Ze South Luangwy se vydáváme na jih, k moutné řece Zambezi. První, koho je na Lower Zambezi slyšet, jsou hroši, věčně soupeřící a bojující o svůj harém a území. To nevypadá na nevinné hrátky.

hroši na Zambezi

Ze břehu to dění pozoruje asi metrový varan.

varan

Přejeli jsme řeku Zambezi a vydali se asi 200 km na západ na Zimbabwské straně. Bohužel, večer nejen vidíme, ale i slyšíme obrovský požár na druhém břehu řeky v oblasti asi 50 km široké. I tohle ale k obdobím sucha v Africe patří. Často se tak stane, když domorodci vypalují starou trávu.

 Požár v Zambii

Ráno se nám po kepmu potulují sloni, buvoli i antilopy... jsme v Mana Pools, oblasti, která má magickou atmosféru a kouzlo skutečné africké divočiny...

Buvol kaferský

Tak se ještě rozloučín pohledem na Wild dogs (pes hyenovitý), kterým se tady výborně daří a držím africké přírodě pěsti. Brzy na shledanou.

wild-dogs.jpg

Mám tady pár zajímavých perliček, o které se s vámi podělím.

Krásné a pohodové dny přeje Jitka 

Autor: Jitka Fialová | středa 12.12.2012 12:06 | karma článku: 29.27 | přečteno: 5312x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Petr Hurt

Na Staromáku jak na horách, jen bez sněhu

Chcete si udělat výlet do Prahy? No jasně, že jo. Praha je krásné město. Je zde spousta památek a pěkných míst, které stojí za to je navštívit.

10.12.2018 v 15:42 | Karma článku: 12.31 | Přečteno: 223 | Diskuse

Michal Tříska

Vánoční trhy - Český Krumlov

Projděte se malebnými uličkami středového města, které jsou vánočně ozdobeny a na místním náměstí si pak vychutnejte tradiční adventní trhy.

10.12.2018 v 13:10 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 299 | Diskuse

Jan Tomášek

Vzpomínky na Teplice

Takový malý návrat v čase do dob, když Hadí lázně ještě byly v provozu a vařilo se zde výborné rizoto.

10.12.2018 v 1:43 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 246 | Diskuse

Jan Tomášek

Adventní sobota v Zubří

V sobotním výletu nastala sice neplánovaná změna, ale i tak dojem z cesty lze označit jako příznivý.

9.12.2018 v 4:01 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 124 | Diskuse

Michal Tříska

Vánoční trhy - Ústí nad Labem

Vydejte se užít si Ústecké Vánoce, který nabízí trhy na několika místech a pořádají k ním bohatý doprovodný program.

8.12.2018 v 9:32 | Karma článku: 8.66 | Přečteno: 335 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4356

Změna je život, právě teď v africké divočině, průvodcuji, pozoruji a fotím.... a pořád se učím, uff. Marně se neříká "těžký život dobrodruha" (dvojklik na můj ksichtík)

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz