Okavango delta v Botswaně - unikátní ekosystém

15. 11. 2012 8:20:20
Jedná se o největší suchozemskou deltu na světě, neustále měnící svou podobu. A mapa? Ta si občas s námi laškuje, má jen omezený, orientační význam. Zvu vás na trochu toulání. Pojďte, představím vám taky pár krasavců, kteří jsou t
Okavango delta

Okavango delta

Jen pro představu - Okavango delta zabírá podle stavu hladiny plochu až 15 tisíc km2. Když se podíváte na ruku s roztaženými prsty, není tam podobnost? Jen byste těch prstů potřebovali nespočetně! Je to fantastický labirint kanálů a lagun s obrovským množstvím zvěře.

Okabvango-31.jpg

Vody řeky Okavango tedy nekončí v oceánu, ale "ztrácí" se postupně v poušti Kalahari. Než se tak stane, vytváří v deltě skvělé podmínky pro mnoho druhů africké flóry a fauny. Tak se na některé z nich mrkneme.

Okabvango-21.jpg

Takhle hezky nás tu sloni zdravili, musím říci, že ne všichni byli v tak dobré náladě, ale není tenhle sympaťák?

Okabvango-19.jpg

Jak vidíte, Fish eagle - Orel jasnohlasý si o tom myslí svoje, ale to nás neodradilo. A víte, co na nich mimo jejich lovecké schopnosti, jak v letu ulovit rybu, obdivuji? Žijí věrně v páru celý život. Tak ještě mrkneme na další opeřence...

Okabvango-9.jpg

I husice nilské, jak je vidět, se o své potomstvo starají společně. Najdete je po celé Africe, kde je voda.

Okabvango-8.jpg

V Okavango deltě je dost vody po celý rok i pro takové urostlé frajery, jakými jsou hroši. Tihle se sice vtipně chtěli zamaskovat vodními rostlinami a volavkou, ale kdyby věděli, že je zveřejním na blogu i.dnes, určitě by zavolali i své kámoše.  Na druhé straně, tady je názorný příklad jejich sporů o územní nároky:

Okabvango-6.jpg

Hroch je silně teritoriální a brání své území za každou cenu. Jistě, když uvážíme, že tam má pár svých samiček! Přece si své privilegium přegat geny dalším potomkům nenechá jen tak vzít, to dá přece rozum!

Okabvango-7.jpg

Ačkoli jsme rozhodně neměli v úmyslu přebrat mu nějakou samici z jeho harému, evidentně nepochopil, že chceme jen fotit a naprosto neohroženě vyrazil hájit své území. Naštěstí jsme seděli v nastartovaném člunu, uff. Hroch má v Africe na svědomí spolu s krokodýlem nejvíce lidských životů (když nepočítám malarické komáry)

Okabvango-10.jpg

Co jsem před chvilkou říkala, mrkněte na ty zuby, ještě jsou od krve!

Okabvango-13.jpg

Ale jsou tu i mírumilovní, překrásně zbarvení zástupci ptačí říše - Ledňáček malachitový, sedící na papyrusovém stvolu nebo mrkněte na Mandelíka, to jsou barvy!

Okabvango-16.jpg

A když Mandelík roztáhne křidýlka, má spodní stranu blankytně modrou, snad příště, tomuhle se nechtělo.

Okabvango-15.jpg

Ale jak vidíte, i král zvířat potřebuje trochu relax - tedy v tomto případě královna se svým asi měsíčním mládětem odpočívají ve stínu termitiště. A že jich tady je - myslím tím termitiště i lvy. Základem jejich přežití je potrava, o kterou v Okavango deltě není nouze.

Okabvango-26.jpg

Ne, že bych samečkovi Vodušky červené přála, aby se stal pochoutkou lvů, ale příroda má své nepopiratelné zákonitosti. Protentokrát ještě pyšně pózuje naší skupině, hodně štěstí, krasavče!

Okabvango-27.jpg

Voduška znamenaná, další z mnoha druhů antilop žijících v deltě. Zlí jazykové tvrdí, že kroužek na jejich pozadí má voduška od čerstvě natřeného záchodového prkýnka, ale může to být taky dobré vodítko pro samečky, aby v přítmí lépe viděli cíl jejich rozmnožovacích zájmů. Kdo vi?

Okabvango3.jpg

Deltou se dá pohybovat několika způsoby. V období vyšší hladiny je skvělý člun, většina kalálů je splavná a cestování v takovém člunu je i bezpečné.

delta-mokoro.jpg

K Okavango deltě patří neodmyslitelně i domorodé čluny - mokoro, vydlabané z jednoho kusu dřeva. V poslední době se používají i plastové, do kterých tak neteče. Ono odrážet se bidlem, vybírat vodu z mokora a odhánět naštvaného hrocha nebo krokodýla, to mi věřte, to je mazec, o tom něco vím!

Okabvango-4.jpg

Mnoho oblastí delty je přístupné i autem 4x4, zvlášť v období sucha se dá procestovat poměrně snadno, jak vidíte, mnoho oblastí. Musíte však počítat i s tím, že narazíte i na neprůjezdné úseky a bez znalostí oblastí mohou nastat i krušné chvilky.

Okabvango-20.jpg

Proto i sanitky tady jsou trochu jiné, než na jaké jsme v České republice zvyklí. Bezva nápad.

Okabvango-24.jpg

Vlha běločelá je obyvatelem nejen Okavango delty, ale uvidíte ji všude, kde jsou vodní toky. Mimo běžný hmyz jsou na jejím jídelníčku i divoké včely. 

Okabvango-28.jpg

Zato volavka potřebuje už pořádnou rybu, aby se nasytila. Svým dlouhým a ostrým zobákem nabodne kořist a na břehu pak hoduje.

Okabvango-33.jpg

Sloni milují vodu a v deltě je celoročne dostatek žrádla pro sloní stáda. Na jednu milou rodinku se ještě podíváme:

Okabvango-22.jpg

Je to vždycky velký zážitek, miluji slony a to jsem jich viděla tisíce! Obdivuji jejich chování, péči o mláďata a rozvahu. Nevím, kdo vymyslel úsloví: dupe jako slon. Musím říci, že sloni se dokáží pohybovat a našlapovat neuvěřitelně tiše! 

Okabvango-23.jpg

Což ovšem zrovna neplatí o tomto naštvaném samci, tak jsem zvědavá, kdo má teda přednost, dobře, už mlčím. Počkám, nakonec jsem tu přece jen vetřelec. Klidně pokračuj, drahoušku.

Okabvango-30.jpg

Tak se loučím snímkem z vyhlídkového letadla. Vidíte ty chodníky vyšlapané zvěří? Tak zase příště, už se nemohu dočkat. 

Po výpravě v Okavangu jsem se vydala do Zambie, tak rychle nachystám fotky, abych vám mohla ukázat něco i z oblasti South Luangwa. Přeji krásné dny a srdečně zvu do Afriky. Vaše tulačka africká obecná.

 

Autor: Jitka Fialová | čtvrtek 15.11.2012 8:20 | karma článku: 32.47 | přečteno: 3049x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Petr Hurt

Na Staromáku jak na horách, jen bez sněhu

Chcete si udělat výlet do Prahy? No jasně, že jo. Praha je krásné město. Je zde spousta památek a pěkných míst, které stojí za to je navštívit.

10.12.2018 v 15:42 | Karma článku: 12.02 | Přečteno: 196 | Diskuse

Michal Tříska

Vánoční trhy - Český Krumlov

Projděte se malebnými uličkami středového města, které jsou vánočně ozdobeny a na místním náměstí si pak vychutnejte tradiční adventní trhy.

10.12.2018 v 13:10 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 297 | Diskuse

Jan Tomášek

Vzpomínky na Teplice

Takový malý návrat v čase do dob, když Hadí lázně ještě byly v provozu a vařilo se zde výborné rizoto.

10.12.2018 v 1:43 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 245 | Diskuse

Jan Tomášek

Adventní sobota v Zubří

V sobotním výletu nastala sice neplánovaná změna, ale i tak dojem z cesty lze označit jako příznivý.

9.12.2018 v 4:01 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 124 | Diskuse

Michal Tříska

Vánoční trhy - Ústí nad Labem

Vydejte se užít si Ústecké Vánoce, který nabízí trhy na několika místech a pořádají k ním bohatý doprovodný program.

8.12.2018 v 9:32 | Karma článku: 8.66 | Přečteno: 335 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4356

Změna je život, právě teď v africké divočině, průvodcuji, pozoruji a fotím.... a pořád se učím, uff. Marně se neříká "těžký život dobrodruha" (dvojklik na můj ksichtík)

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz