Mozambik - co se děje pod hladinou oceánu

Indický oceán, 2500 km nádherných liduprázdných pláží, útesy s bohatým podmořským životem - pojďme se společně ponořit, ráda bych vám ukázala některé mé oblíbence.

Než se vydáme do hlubin Indického oceánu, malou procházkou po písečných plážích a dunách vám chci ukázat téměř nedotčené mozambické pobřeží.

Ubytování v příjemných vzdušných vilkách z přírodních materiálů, postavených v dunách. A ten výhled!

Ale slíbila jsem, že se ponoříme, tak tohle je první krok, naložené "cajky" na zodiaku a hurá na oceán - tedy pod hladinu!

Konečně! Klesáme do 28 m, voda má 25°C a prvním přivítáním je Crocodilefish, nádherný kousek! Obdivuji, jak si příroda vyhrála s jeho horním víčkem, připomínajícím krajku

Proplouváme kolem útesu, kde pod převisem vidím další moji oblíbenkyni - starou želvu karetu, na tuhle mám obzvlášť štěstí, nikdy neodolám její kráse, navíc nikdo mi nevíří písek a tak ji v klidu fotím

Jeden z kaniců, obývajících útes je můj skutečný přítel, ale kde se mi dnes má "velká" láska schovává?

Už ho mám! Přes hejna ryb ho nebylo hned vidět, ale zase se shledáváme, je to tak dojemné, čeká na mě v mírném proudu.

Teď už nám nebrání, abychom se při shledání opět políbili, nikdy zatím neodmítl.

Je tak krásně urostlý, má ke dvěma metrům a typuji, že váží tak metrák - ideální, ne? Ještě portrét.

Můj čas pod vodou je samozřejmě limitován, tak dávám sbohem mému "milému", abych vám mohla představit i další zajímavé obyvatele v této oblasti Indického oceánu. Muréna si na mě otvírá "hubu", čímž názorně naznačuje, že je to její výsostné území.  Zbytečně neprovokuji, dokáže být hezky protivná!

Myslím, že takového krasavce, jako je perutýn nemusím dlouze představovat.

Stejně tak Klauny, známé z kouzelného příběhu o malém Nemovi

Kolem útesů potkávám hejna kranasovitých, parmovců, chňapalů, klipkovitých, parmicovitých a dalších druhů ryb, které předvádí fantasticky sladěné plavecké kreace.

Ač to tak na první pohled nevypadá, i tenhle krásně škaredý Rozedranec je ryba - příléhavé jméno!

Nahožábrým plžům se tady velmi daří, jsou nádherně vybarvení, obvykle mají jen pár centimetrů, a tak to chce trošku trpělivosti při jejich objevování, já jsem jich tady našla přes 15 druhů.

Královnami jednoho z útesů jsou Manty atlantské, využívajících reefu s drobnými čistícími rybkami, aby se zbavily parazitů. Připlují tím nepopsatelně ladným pohybem nad útes, kde se nechávají ošetřit. K těmto záběrům není třeba komentář, jsou to fascinující až šestimetroví "mořští motýli".

Žralok velrybí - až dvanácti metroví krasavci obývají vody Indického oceánu u pobřeží Mozambiku. Živí se planktonem a drobnými rybkami. Často se zdržují těsně pod hladinou a tak šnorchlování s těmito obry patří k mým největším zážitkům.

Jen pro srovnání - pod hladinou je vidět moji maličkost, jak si spolu s "velrybákem" plaveme oceánem.

Putování vodami Indického oceánu zakončím největším tvorem, vyskytujícím se v těchto vodách. Keporkak - kytovec, dorůstající 15 m. V zimním období jsou jich tady stovky! A ty jejich láskyplné písně, rozléhající se pod vodou - setkání s nimi jsou momenty, které vám zůstanou navždy hluboko v srdci. Tento snímek zachycuje matku s mládětem.

A tady dovádějí a vyskakují nad hladinu. Mimo jiné se tak zbavují i parazitů.

Podmořských zážitků a fotek mám ještě spoustu, ale něco nechám i na příště, bylo by to ještě nadlouho! Píši, abych vás odreagovala od denních starostí a abych se podělila o zážitky z výprav, které pořádám po Africe na souši i ve vodách oceánů. Přeji pěkné dny, Jitka

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jitka Fialová | neděle 4.7.2010 18:00 | karma článku: 39,22 | přečteno: 7666x
  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4489x
Změna je život, právě teď v africké divočině, průvodcuji, pozoruji a fotím.... a pořád se učím, uff. Marně se neříká "těžký život dobrodruha" (dvojklik na můj ksichtík)